Vyberte stránku

Rekondice 2022

Rekondice společnosti Asistenční psi z.s. v Buňkově

V termínu od 16. do 23. července 2022 proběhl další ročník tradičního rekondičního pobytu pořádaný organizací Asistenční psi z.s. – společností pro výcvik asistenčních psů a canisterapii, určený pro majitele asistenčních a terapeutických psů a další zájemce s jejich psy. A to za výrazné podpory Nadace ČEZ – Pomáhej pohybem, která se významně podílela na jejím financování.

Na letošním pobytu se poprvé na delší dobu sešli desetilevý William, který trpí epilepsií, a jeho budoucí asistenční fenka Aira, které je osm měsíců a je zatím ve výcviku.  Při kontaktu s Wildou se Aira chovala velmi citlivě a dvakrát za pobyt instinktivně reagovala na Wildovu ataku epileptického záchvatu. Poprvé, když si pro ni přišel ke stolu trenérky a navlékal jí postroj. Ve chvíli, kdy jí postroj přetahoval přes hlavu, což Aiře není moc příjemné, dostal záchvat a ona nezmatkovala, ale trpělivě čekala, než záchvat pomine a budou pokračovat dál. Podruhé při soutěži, když spolu běželi. Wilda se zastavil a ztuhnul, Aira bezprostředně zastavila s ním, a opět ho sledovala a čekala. Je úžasné, že za tak krátkou dobu, co byli v kontaktu, Aira dokázala rozpoznat, že v některých chvílích je s jejím svěřencem něco jinak. To je v jejím věku dobrým příslibem do budoucnosti.

Druhým velkým psím úspěchem bylo táborové soužití sedmileté Magdalény s autismem a fenky Chloé, která jí byla na dobu pobytu zapůjčena z výcviku. Cílem bylo zjistit, jestli je asistenční – terapeutický pes pro Máju opravdu to pravé a udělat si představu o tom, jak by mohl její život s pejskem vypadat. Díky podpoře Chloé Mája velice překvapila. Překonala se a zvládla všechny situace, které jí obvykle stresují a zmáhají, s klidem a trpělivostí. Mája se spontánně zapojovala do aktivit se psy, přičemž normálně je velmi obtížné jí dostat na procházku, nákup, do školy, vlastně kamkoliv. Také s rodinou chodila nakupovat psí piškoty a hlavně zvládla hromadné stravování a byla schopná absolvovat celý pobyt. Dříve jinde mimo domov vydžela tak dva tři dny. To byl velký posun. Všechno Máju zajímalo, maximálně si užívala nácviku záchrany lidí z vody prostřednictvím jejich psů.

Chloe je úžasná psí dáma, citlivá a přátelská.  I když je to „jen“ zvíře a je zatím hodně mladá, prokázala velkou inteligenci a empatii, první dny bylo pro ní náročné dělat nezkušené rodině Majdy společnost. Ale v každý den ráno je  radostně vítala, což bylo velké pohlazení pro duši.

Na závěr pobytu všichni účastníci změřili svoje síly v Poháru Asistenčních psů. Hlavní soutěží Poháru byly letos závody v Rally obedience. Je to naše verze soutěže, kterou před časem vymysleli ve Spojených státech, a podle nás nejlépe srovnává handicapy lidí na vozíku či s jiným pohybovým omezením, s lidmi bez omezení, a přitom je náročná na přesnou poslušnost psů.

Úspěšné sronávání hadicapů je patrné i z toho, že Pohár vyhrála vozíčkářka Štěpánka s fenkou Ruby, druhá byla slečna Klárka a Balů, a třetí vozíčkář Daniel s fenkou Fany. Zvláštní cenu doslala slečna Zuzana s fenkou Ebi, za účast s nejstaším pejskem nejen v Poháru, ale i na celém pobytu.

V rámci odpoledních bloků seminářů a návštěv spolupracujících organizací, proběhlo i setkání se zaměstnanci firmy Aromaterapie Fauna s.r.o. nebo seminář o soutěžích psů v pachovém vyhledávání Nosework. Je to psí sport velice nenáročný na pohybové možnosti psovoda a vhodný i pro starší psy.

Mezi účastníky vládla krásná rodinná atmosféra  a po společně stráveném týdnu se jen neradi rozcházeli zpět domů. Proto se už všichni těší na ročník 2023.