Vyberte stránku

Rekondice 2023

Rekondice společnosti Asistenční psi z.s. v Buňkově

 

V termínu od 8. do 15. července 2023 proběhl další ročník tradičního rekondičního pobytu pořádaný organizací Asistenční psi z.s. – společností pro výcvik asistenčních psů a canisterapii, určený pro majitele asistenčních a terapeutických psů a další zájemce s jejich psy.

Každý výcvikový den začal socializačním smečkováním všech psů, což je důležité hlavně pro  mladé psy. Pak pokračoval při společných i individuálních trénincích, kde jsme cvičili například skupinové odložení s rušivými podněty, ignoraci ,,dobrot“ pohozených na zem  nebo přivolání ke psovodovi za velmi ztížených podmínek. Po trénincích měli psi možnost se uvolnit při rehabilitaci na míči.

Jedenáctiletý William, který trpí epilepsií, se na pobytu sžíval se svojí nově vycvičenou a předanou asistenční terapeutickou fenkou Airou. Přes nízký věk psovoda spolu zvládali po celý týden úspěšně se účastnit všech tréninků a ostatních aktivit. Držíme jim palce a tlapky, aby jim v dalším společném životě šlo všechno tak hezky, jako v tomto týdnu.

Dalšímu účastníku, panu Jozefovi, před časem lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Proto se rozhodl, že si vycvičí svého vlastního asistenčního psa a pořídil si šikovného zlatého retrívra Maxe. Jak Max rostl a Jozefovy fyzické možnosti se mírně zhoršovaly, stávalo se splnění tohoto záměru stále těžším. Proto jsme se domluvili, že Maxe přijmeme do řádného výcviku asistenčního psa v naší společnosti. Než ale koncem léta Max nastoupí do výcviku, na pobytu zatím společně s Jozefem sbírali zkušenosti jak spolu lépe komunikovat a porozumět si. Na příští rekondici už by měl mít pan Jozef z Maxe čerstvě vycvičeného asistenčního psa.

Dívka Magdaléna, která právě dokončila první třídu, se poprvé na delší dobu sešla se svojí budoucí asistenční terapeutickou fenkou Miou. Ta je zhruba v polovině výcviku. Máje, která trpí poruchou autistického spektra, bude oporou ve světě. Bude jí pomáhat odcházet z domova do města, do školy a třeba i na procházky. Na pobytu se s její podporou Mája ráda zapojila do kolektivu všech účastníků a nezdálo se, že by s čímkoli měla problém, jak tomu bývalo dřív. Spolu a s Májinou maminkou se vydaly i na možná zatím nejdelší procházku v Májině životě. Miu si zamilovala celá rodina a ona krásně se všemi spolupracovala. Což je vidět i z toho, že přes tak krátkou dobu jednoho týdne, po kterou spolu zatím byli, se dokázali v táborové soutěži umístit na čtvrtém místě. 

Soutěž se jmenuje Pohár Asistenčních psů a síly v ní změří všichni účastníci a jejich psi. Absolvují při ní takové disciplíny jako běh „bufetovou uličkou“, kde pes nesmí nic sníst, aport rohlíku nebo aport třech různých věcí rozlišených jen názvy. Novou disciplínou bylo vyběhnutí psa od psovoda, oběhnutí vzdáleného pylonu a návrat zpět. Hlavní soutěží Poháru ale zůstávají závody v Rally obedience. Tak celkové 3. místo obsadili slečna Klárka se psem Balů, druhé místo Štěpánka s Ruby a zvítězil Daniel s fenkou Fany.

V rámci odpoledních bloků seminářů a návštěv spolupracujících organizací, proběhlo i setkání se zaměstnanci firmy Aromaterapie Fauna s.r.o., ukázka psího sportu Obedience, seminář o masáži psů nebo muzikoterapeutická relaxace s šamanskými bubny.

Mezi účastníky vládla krásná rodinná atmosféra po společně stráveném týdnu se jen neradi rozcházeli zpět domů. Proto se už všichni těší na ročník 2024.